تفاوت پکیج تک مبدل با دو مبدل در چیست
تفاوت پکیج تک مبدل با دو مبدل در چیست؟

پکیج شوفاژ دیواری یکی از پرکاربردترین سیستم های گرمایشی در ایران است. این سیستم مزایای زیادی نسبت به سایر سیستم های گرمایشی دارد، از جمله:

 • نصب و راه اندازی آسان
 • مصرف سوخت کم
 • بازدهی بالا
 • قیمت مناسب

پکیج شوفاژ دیواری در دو نوع تک مبدل و دو مبدل تولید می شود. تفاوت اصلی این دو نوع پکیج در تعداد مبدل های حرارتی آنها است. پکیج تک مبدل دارای یک مبدل حرارتی است که وظیفه گرمایش آب گرم مصرفی و آب گرم شوفاژ را بر عهده دارد. در پکیج دو مبدل، دو مبدل حرارتی مجزا وجود دارد که یکی برای گرمایش آب گرم مصرفی و دیگری برای گرمایش آب گرم شوفاژ استفاده می شود.

مبدل پکیج دیواری چیست؟

مبدل پکیج دیواری، قطعه ای است که وظیفه انتقال گرما از منبع گرما به سیال را بر عهده دارد. در پکیج شوفاژ دیواری، مبدل حرارتی وظیفه گرمایش آب گرم مصرفی و آب گرم شوفاژ را بر عهده دارد.

مبدل حرارتی پکیج از دو بخش اصلی تشکیل شده است:

 • کویل: بخش داخلی مبدل حرارتی که با آب گرم شوفاژ در تماس است.
 • پوسته: بخش خارجی مبدل حرارتی که با آب گرم مصرفی در تماس است.

در پکیج تک مبدل، کویل و پوسته یکپارچه هستند و آب گرم مصرفی و آب گرم شوفاژ از یک مبدل حرارتی عبور می کنند. در پکیج دو مبدل، کویل و پوسته مجزا هستند و آب گرم مصرفی و آب گرم شوفاژ از دو مبدل حرارتی مجزا عبور می کنند. مبدل حرارتی پکیج از جنس فلزاتی مانند مس، استیل یا آلومینیوم ساخته می شود. مبدل حرارتی مسی دارای بالاترین کارایی است، اما قیمت آن نیز بالاتر است. مبدل حرارتی استیل و آلومینیوم نیز کارایی مناسبی دارند و قیمت آنها نسبت به مبدل حرارتی مسی پایین تر است. مبدل حرارتی پکیج یکی از قطعات مهم پکیج است که در عملکرد صحیح آن نقش مهمی ایفا می کند. اگر مبدل حرارتی پکیج دچار آسیب شود، پکیج قادر به گرمایش آب گرم مصرفی و آب گرم شوفاژ نخواهد بود.

 

مبدل حرارتی پکیج ها، به دو دسته کلی تقسیم می شوند:

 • مبدل حرارتی صفحه ای: این نوع مبدل ها، از صفحات نازک فلزی ساخته شده اند که به صورت مارپیچ به هم متصل هستند. آب گرم مصرفی و آب گرم شوفاژ، از بین این صفحات عبور می کنند و گرما را به یکدیگر منتقل می کنند.
 • مبدل حرارتی لوله ای: این مبدل ها، از لوله های مسی یا فولادی ساخته شده اند که در داخل یک محفظه قرار گرفته اند. آب گرم مصرفی و آب گرم شوفاژ، از داخل این لوله ها عبور می کنند و گرما را به یکدیگر منتقل می کنند..

پکیج تک مبدل یا بی ترمیک ( Bithermic ) :

در این نوع مبدل ها هم آبگرم مصرفی  و هم گرمایش توسط این مبدل تامین می شود . در این نوع پکیج دیواری زمانی که مصرف کننده با باز کردن یکی از شیرها آب سر شهر وارد دستگاه و مبدل اصلی دوبل شده و با قرار گیری در معرض شعله مستقیم مشعل گرم شده و از طریق لوله آبگرم مصرفی به سمت مصرف می رود. در این سیستم کنترل دمای آبگرم مصرفی  بدلیل تماس مستقیم آب با شعله سخت تر بوده و به همین دلیل دمای آبگرم حین مصرف تا حدودی دچار نوسان می گردد

زمانی که مصرف کننده درخواست گرمایش دارد و یا به اصطلاح دیگر پکیج را در حالت زمستانی قرار می دهد شیر سه طرفه مسیر حرکت را به سمت رادیاتور ها می برد و پمپ برای گردش آب در رادیاتور ها  و خود مبدل دستگاه فعال شده. در این حالت پکیج دیواری فقط در شرایط زمستانی پمپ فعال می گردد و در حالت تابستانی پمپ دستگاه غیر فعال می باشد.

از طرفی با توجه به اینکه در این نوع مبدل ها آبگرم مصرفی با شعله مستقیم در تماس است و تمام کار بر عهده یک مبدل در دستگاه می باشد باعث رسوب گذلری بیشتر در این نوع از پکیج هیا دیواری می گردد.

 

پکیج دو مبدل یا مونوترمیک ( Monothermic ):

 1. در این پکیج دیواری برای تامین گرمایش محیط از مبدل اصلی استفاده می گردد به این صورت که در حالت زمستانی پمپ دستگاه فعال بوده و با گردش آب در مبدل اصلی گرمایش تامین می گردد.

زمانی که درخواست آبگرم مصرفی را دارید پمپ دستگاه فعال شده و با گردش آب شهر در مبدل صفحه ای ثانویه آبگرم مصرفی را تامین می کند . مبدل ثانویه به این گونه کار می کند که با قرار گیری آب سرد مصرفی در مجاور آبگرمی که توسط مبدل اصلی ایجاد شده آبگرم مصرفی را تحویل می دهد.

در این پکیج دیواری به جهت ثابت بودن دبی عبوری و کنترل بهتر دمای سیال ، گرادیان حرارت تحت کنترل بوده و آبگرم مصرفی به صورت مطبوع بدست می آید و ضمننا در شرایط کارکرد یکسان ، با توجه به اینکه آبگرم مصرفی با شعله مشعل تماس مستقیم ندارد ، تشکیل رسوب بر جدار داخلی مبدل صفحه ای به مراتب دیرتر از پکیج دیواری تک مبدل اتفاق می افتد.

مزایای پکیج دیواری دو مبدل

 • آب گرم مصرفی با کیفیت بالا و بهداشتی: در پکیج دو مبدل، آب گرم مصرفی و آب گرم شوفاژ از دو مبدل حرارتی مجزا عبور می‌کنند. این امر باعث می‌شود که آب گرم مصرفی در تمام فصول سال گرم و بهداشتی باشد.
 • مناسب برای گرمایش استخر: پکیج دو مبدل می‌تواند آب استخر را به دمای مطلوب برساند.
 • راندمان بالاتر: راندمان پکیج، نسبت گرمای تولید شده به انرژی مصرفی آن است. پکیج دو مبدل از نظر راندمان برتری دارد. این امر به دلیل وجود دو مبدل حرارتی مجزا است که باعث می‌شود که انرژی گرمایشی به طور کامل به آب گرم مصرفی و آب گرم شوفاژ منتقل شود.
 • مقاوم‌تر در برابر رسوب‌گیری : در پکیج دو مبدل، آب گرم مصرفی با شعله مشعل تماس مستقیم ندارد. بنابراین، احتمال رسوب‌گیری در مبدل حرارتی بسیار کمتر است.

مزایای پکیج دیواری تک مبدل

 • قیمت پایین‌تر: پکیج تک مبدل معمولاً به دلیل ساده‌تر بودن ساختار پکیج قیمت پایین‌تری نسبت به پکیج دو مبدل دارد
 • فضای اشغالی کمتر: پکیج تک مبدل فضای کمتری نسبت به پکیج دو مبدل اشغال می‌کند.

سخن پایانی

انتخاب پکیج دیواری دو مبدل یا تک مبدل به عوامل مختلفی مانند نیازهای مصرفی، بودجه و فضای موجود بستگی دارد. اگر نیاز به آب گرم مصرفی با کیفیت بالا دارید و بودجه کافی برای خرید آن را دارید، پکیج دو مبدل گزینه بهتری است. اما اگر بودجه محدودی دارید یا فضای کافی برای نصب پکیج دو مبدل ندارید، پکیج تک مبدل گزینه مناسبی است.در نهایت، توصیه می‌شود که قبل از خرید پکیج دیواری، با کارشناسان متخصص مشورت کنید تا بهترین گزینه را برای نیازهای خود انتخاب کنید.